Emocijas išduoda ne tik veidas, bet ir balsas! Balso tonas gali parodyti, kad žmogus jaučia pyktį arba padėti atskirti, kokias emocijas jis patyrė pasakojamo įvykio metu. Suprasdami pašnekovą, galime tinkamai atliepti jo jausmą ir empatiškai reaguoti. Emocijų suvokimas ypač svarbus vaikams, kurie dar tik mokosi pažinti aplinką. O kaip jausmus atpažįsta vaikai, kurie girdi silpnai ir nešioja klausos aparatus?

Svarbu ir veidas, ir balsas

Klausos sutrikimų turintys vaikai bei paaugliai nori pritapti prie juos supančios aplinkos. Jiems svarbu bendrauti, mokytis, dalyvauti socialiniame gyvenime kartu su bendraamžiais ir jaustis visaverčiais.

Identifikuodami pašnekovo emocijas silpnai girdintys vaikai paprastai kliaunasi kūno judesiais, veido išraiškomis. Tačiau ne visada yra galimybė stebėti pašnekovo veidą, tad balso tonas išlieka labai svarbiu emocijų indikatoriumi.

Garsu keliaujanti informacija svarbi ne tik emocijų suvokimui, bet ir raidos, socializacijos procesams. Tad Danijoje įsikūręs klausos aparatų gamintojas „Oticon“ nusprendė atlikti tyrimą ir išsiaiškinti, kaip skiriasi klausos sutrikimų turinčių ir klausos aparatus naudojančių vaikų emocijų suvokimas nuo jų girdinčių bendraamžių.

Rezultatai – puikūs

„Per matematikos pamoką mokėmės spręsti lygtis“. Vienas vaikas šį sakinį pasakys su džiaugsmu, nes jam sekėsi spręsti lygtis, kitas – su nusivylimu balse, nepavykus tinkamai atlikti užduoties, o trečias galbūt tą patį sakinį išpyškins agresyviai, nes prisimins per matematikos pamoką jį stumdžiusį bendraklasį.

Tik suprasdami, ką jaučia pašnekovas, galime palaikyti kokybišką pokalbį. O kas nutiks, jeigu pokalbio metu nematysime pašnekovo?

Būtent tokias sąlygas savo tyrime sukūrė „Oticon“. Klausos sutrikimų turintiems tyrimo dalyviams buvo pritaikyti klausos aparatai su „MoreSound Intelligence™“ technologija ir buvo tiriama, kaip dalyviai žmonių balsuose atpažįsta:

  • pyktį;
  • džiaugsmą;
  • liūdesį;
  • baimę.

Tyrimo metu nustatyta, kad net ir nematydami pašnekovo veido, klausos aparatus nešiojantys vaikai gali gan tiksliai atpažinti šnekamosios kalbos emocijas. Jų emocijų atpažinimo rezultatai (94%) buvo beveik tokie patys, kaip ir jų girdinčių bendraamžių (98%).

Svarbu ne tik vaikams

Atliktas tyrimas parodė, kad klausos aparatai suteikia galimybę klausos sutrikimų turintiems vaikams sklandžiai įsilieti į juos supančią aplinką, pažinti emocijas beveik taip pat gerai, kaip gali gerai girdintys jų bendraamžiai. Geresnis girdėjimas leidžia vaikams bei paaugliams lavinti protinius, emocinius, socialinius įgūdžius, kuria empatiją bei socialinio ryšio jausmą.

Naujausios klausos aparatų technologijos tiksliau ir natūraliau atkuria supančius garsus, tad klausos sutrikimų turintys vaikai (ir ne tik vaikai!) gali gyventi visavertį gyvenimą.