Nuo pirmojo iki antrojo gimtadienio vaiko žodynas padidėja keturis kartus. Tai milžiniškas šuolis mažam žmogučiui, kuris būtų sunkiai pasiekiamas negirdint aplinkos garsų, tėvų kalbos arba ją girdint labai neaiškiai. Jeigu gydytojas nurodė vaikui nešioti klausos aparatus, labai svarbu neatidėlioti šio sprendimo ir suteikti savo vaikui visavertes galimybes pažinti pasaulį ir save patį, o taip pat – lavinti kalbą. Kad procesas būtų sklandesnis, pradėjus nešioti klausos aparatus rekomenduojama atsižvelgti į keletą patarimų.

Adaptacija – tarsi prie šviesos

Klausos aparato pritaikymas – labai individualus procesas, priklausantis nuo vaiko amžiaus, klausos sutrikimo lygio, pobūdžio, laikotarpio su klausos sutrikimu trukmės, gretutinių ligų ir t.t. Proceso metu gali prireikti kantrybės, pasiryžimo ir pozityvumo. Todėl labai svarbu pasirinkti kompetentingą specialistą, kuris galės lydėti šiame kelyje, patarti, palaikyti ir išsklaidyti visas dvejones.

Klausos specialistai prisitaikymo procesą kartais lygina su šviesos įjungimu tamsiame kambaryje. Jeigu ilgą laiką buvo tamsu, ryški šviesa sukuria staigų kontrastą, kuris iš pradžių gali kelti diskomfortą. Tačiau palaipsniui vaikas pripranta prie pokyčio.

Štai keletas papildomų patarimų, kad pirmos savaitės su klausos aparatu būtų sklandesnės.

  • Kalbėdami su vaiku žiūrėkite jam į veidą ir stenkitės, kad jis matytų jūsiškį. Taip vaikui bus lengviau susieti garsą, lūpų judesius, kuriuos jau galbūt pažįsta, ir garso prasmę.
  • Bendraudami su vaiku kalbėkite po vieną, o ne keliese vienu metu. Įspėkite artimuosius, kad laikytųsi šios taisyklės.
  • Kalbėkite lėčiau ir paprašykite artimųjų šiek tiek sulėtinti kalbėjimo tempą, jeigu matote, kad vaikui sunku suvokti, ką sakote.
  • Bendraudami išjunkite pašalinius garso šaltinius – televizorių, radiją, grotuvą. Pro langą sklindantis triukšmas pirmosiomis dienomis su klausos aparatais taip pat gali trukdyti adaptuotis.
  • Palankesnę akustiką namuose gali padėti sukurti kilimas ar kiliminė danga.
  • Jeigu vaikas yra vyresnio amžiaus ir lanko ugdymo įstaigą, būtinai pakalbėkite apie vaiko pedagogais ir grupės bendruomene.
  • Kreipkitės pagalbos į specialistus. Logopedas, surdopedagogas gali sudaryti pagalbos planą ir patarti, kaip ugdyti vaiką, atsižvelgiant į jo amžių ir gebėjimus.